top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Zawezwanie do próby ugodowej nie doprowadzi już do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia
Uregulowana w art. 185 Kodeksu postępowania cywilnego procedura tj. zawezwanie do próby ugodowej była szeroko rozpowszechnionym instrumentem, której stosowanie było uznawane przez sądy za jedną z czynności przerywających bieg terminu przedawnienia roszczenia, wymienionych w art. 123 Kodeksu cywilnego. Niejednokrotnie głównym celem jej stosowania było owe przerwanie biegu terminu przedawnienia, który po przerwie biegł od nowa, co dawało wierzycielowi więcej czasu na dochodzenie roszczenia i uniknięcie jego przedawnienia.


Zasady zmieniły się w wyniku nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w dniu 30 czerwca 2022 r., wprowadzającej regułę, że zawezwanie do próby ugodowej nie będzie skutkowało przerwaniem biegu przedawnienia lecz jego zawieszeniem, odpowiednio przez czas trwania postępowania ugodowego lub mediacji. Zmiana nastąpiła poprzez nowelizację treści art. 121 Kodeksu cywilnego. W wyniku tej zmiany bieg terminu przedawnienia po zakończonym postępowaniu ugodowym czy mediacyjnym nie będzie biegł na nowo, jak to miało miejsce dotychczas, a jedynie w dalszym ciągu.


Czy powyższa nowelizacja wpłynie to na dotychczasową atrakcyjność procedury zawezwania do próby ugodowej? Przekonamy się w przyszłości.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page