top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Darowizna - czy doliczamy ją do spadku?




Co do zasady w skład spadku po zmarłym wchodzą składniki majątkowe (aktywa) i długi (pasywa), których podmiotem był zmarły w chwili jego śmierci. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że spadkodawca jeszcze za życia rozporządza swoim majątkiem czyniąc darowizny na rzecz innych osób. Wydawałoby się, że takie darowizny nie mają znaczenia po śmierci spadkodawcy i nie mają wpływu na spadkobranie czy też zachowek. Czy jest tak w każdym wypadku?


Darowizna poczyniona przez spadkodawcę ma istotne znaczenie przy ustalaniu uprawnień do zachowku spadkobierców zarówno ustawowych jak i testamentowych.


Należy jednak przypomnieć, że nie wszystkie darowizny poczynione przez spadkodawcę podlegają doliczeniu przy obliczaniu zachowku. Zgodnie z art. 994 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page