top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Co warto wiedzieć przed rozwodem i jak się do niego przygotować?

Rozwód orzekany jest w przypadku, gdy między małżonkami wystąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego zarówno w zakresie więzi fizycznych, jak i gospodarczych. Sąd może orzec rozwód za porozumieniem stron lub z orzeczeniem winy jednej ze stron. Co jeszcze warto wiedzieć o rozwodzie, zanim złoży się pozew?


Przemyśl sytuację po rozwodzie, jeśli są dzieci


Trzeba pamiętać, że w trakcie rozprawy rozwodowej, sąd będzie patrzył przede wszystkim na dobro małoletnich dzieci. Sąd orzeka o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi. Jeśli uzna, że rozwód jest sprzeczny z dobrem dziecka, może go nie orzec. Jeżeli więc masz taką możliwość, ustal ze współmałżonkiem plan opieki nad dzieckiem, ustalenia w zakresie jego wychowania i wspólnych kontaktów. Sąd przychylniej patrzy na małżonków, którzy pomimo różnic między sobą, są zgodni w sprawie przyszłości dzieci i wzajemnych kontaktów z nimi.


Pamiętaj o kosztach rozwodu


Jeśli między Wami występuje dużo spornych kwestii i rozwód może się wydłużyć, możliwe że konieczne będzie wynajęcie i opłacenie adwokata od rozwodów. Podstawowa opłata sądowa wynosi obecnie 600 zł, ale do kosztów rozprawy mogą też zostać doliczone dodatkowe opłaty, np. przeprowadzenie mediacji czy wywiadu kuratora. Ostateczny koszt może zatem ulegać zmianie z czasem trwania rozprawy rozwodowej.


Sąd nie dzieli majątku


Podział majątku, co do zasady, nie następuje w trakcie rozprawy rozwodowej. Może on być wykonany w wyjątkowych sytuacjach i to pod warunkiem, że małżonkowie są całkowicie zgodni, co do jego podziału. Jeśli nie macie możliwości zamieszkać po rozwodzie oddzielnie, to sąd może orzec o sposobie korzystania z mieszkania/domu. Sąd może nakazać także eksmisję jednego z małżonków, jeśli jego zachowanie jest naganne i utrudnia codzienne życie drugiej osoby.

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page