Małżeństwo dla wielu z Was z założenia jest zawierane na całe życie tj. "dopóki śmierć nas nie rozłączy". Niejednokrotnie zdarzają się jednak sytuacje, w których małżeństwo nie funkcjonuje prawidłowo, relacje pomiędzy małżonkami pogarszają się na tyle, że kontynuowanie związku małżeńskiego nie leży w interesie żadnej ze stron. W takich przypadkach, w celu rozwiązania małżeństwa, niezbędne jest wniesienie do sądu pozwu o rozwód .
Rozwód może zostać orzeczony przez sąd tylko w przypadku jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd nie orzeknie rozwodu jeżeli sprzeciwiałoby się temu dobro małoletnich dzieci stron.
W wyroku rozwodowym sąd ustala, które z małżonków ponosi winę za doprowadzenie do rozkładu pożycia małżeńskiego. Za zgodą obojga małżonków sąd może odstąpić od ustalenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Sposób w jaki rozwiązane będzie małżeństwo nie pozostaje bez wpływu na inne sprawy związane z rozwodem, tj. chociażby na powstanie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy małżonkami.
Alimenty od małżonka po rozwodzie może uzyskać:
małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku,
małżonek niewinny rozkładowi pożycia, chociażby nie znajdował się w niedostatku, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego.
Co istotne, obowiązek płacenia alimentów małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
W celu uzyskania rozwodu na korzystnych warunkach, warto zwrócić się o pomoc do adwokata, specjalizującego się w prawie rodzinnym i alimentach.
Comments