top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Adwokat a prawnik - czym się różnią?

Zaktualizowano: 9 sie 2023


Często zakłada się, że adwokat i prawnik to to samo. Nic bardziej mylnego. Obydwa pojęcia różnią się bowiem możliwościami oraz zakresem kompetencji do występowania przed sądami. Na czym polegają różnice?


Kim jest adwokat i czym się zajmuje?


Adwokat to tytuł zawodowy osób, które ukończyły studia prawnicze oraz aplikację adwokacką wraz ze zdanym czterodniowym egzaminem oraz są wpisane na odpowiednią listę adwokatów. Aby zostać adwokatem nie wystarczy zatem jedynie ukończyć studiów prawniczych, należy jeszcze zdobyć odpowiednie doświadczenie praktyczne pod okiem praktykującego adwokata (patrona). Ponadto, prowadząc własną kancelarię, adwokat ma obowiązek wykupić polisę OC oraz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej.


W trakcie aplikacji, przyszły adwokat uczy się rozwiązywać prawne problemy, prowadzić sprawy sądowe oraz występować przed każdym rodzajem sądów. Pozytywnie zdany egzamin, kończący aplikację oraz wpis na listę adwokatów, upoważnia adwokata do prowadzenia doradztwa oraz reprezentowania klienta we wszystkich sprawach, na każdym etapie postępowania, włącznie ze sprawami karnymi.


Kim jest prawnik i czym się zajmuje?


Prawnikiem jest osoba, która ukończyła studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra nauk prawnych, ale nie odbyła żadnej aplikacji ani adwokackiej, ani radcowskiej. Nie posiada więc praktycznego doświadczenia w prowadzeniu spraw w sądzie i reprezentowaniu klientów, dlatego zakres jego działalności tego nie obejmuje. Nie można zatem nazwać prawnika adwokatem, ale z kolei każdy adwokat jest jednocześnie prawnikiem.


Prawnik w zakresie realizowanych przez siebie usług, może udzielać porad prawnych, wydawać opinie czy sporządzać wzory pism i umów. Nie musi posiadać policy OC i nie ma obowiązku zachowania tajemnicy w sprawach swoich klientów.

130 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page