top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Alimenty a dorosłe dzieci - kiedy można przestać płacić?

Zaktualizowano: 21 gru 2022


Obowiązek alimentacyjny nakładany jest na rodzica, który na co dzień nie mieszka razem z dzieckiem. Wiele osób może sądzić, że to zobowiązanie wygasa, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Okazuje się, że nie istnieje górna granica wieku, powyżej której, można przestać płacić alimenty. W jakich przypadkach dorosłemu dziecku należą się alimenty?


Nie wiesz, kiedy przestać płacić alimenty? Udaj się do kancelarii prawnej


Co do zasady, alimenty są przyznawane na dziecko do czasu, aż nie jest ono w stanie się samodzielnie utrzymywać. Jeśli dorosłe dziecko nadal się uczy i nie ma własnych źródeł dochodu, które pozwolą mu na pokrycie wszystkich kosztów życia i rozwoju, obowiązek alimentacyjny nie ustaje. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób, które studiują zaoczne i pracują. Samo wykonywanie pracy przez dziecko nie jest podstawą do zniesienia obowiązku alimentacyjnego.


Z racji tego, że ocena sytuacji dziecka i możliwości zaniechania świadczeń na jego rzecz jest złożona, zachęcamy do skonsultowania Twojej sytuacji, dotyczącej opłacanych przez Ciebie alimentów, z adwokatem w Żyrardowie.


Czy można się uchylić od obowiązku alimentacyjnego?


Możliwość uchylenia się od płacenia alimentów na dziecko może pojawić się w sytuacji, gdy skończyło ono 18 lat. Nie dzieje się to jednak samoistnie. Podstawą może być zła sytuacja finansowa rodzica lub dziecko, które się nie uczy ani nie podejmuje pracy, mimo że ma taką możliwość.


W celu uchylenia obowiązku alimentacyjnego należy złożyć do sądu pozew, który najlepiej przygotować z kancelarią prawną. Pozwoli to nie tylko dopełnić wszystkie wymogi formalne, lecz także przygotuje do rozprawy sądowej. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie, a ostatecznie o możliwości uchylenia obowiązku alimentacyjnego decyduje sąd.

49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page