top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

W jakich przypadkach dziadkowie są zobowiązani do płacenia alimentów?

Zaktualizowano: 9 sie 2023


dziadkowie z wnukami

Dyskusje na temat alimentów często skupiają się na odpowiedzialności rodziców wobec swoich dzieci. Istnieją jednak sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny może spocząć na innych członkach rodziny, w tym na dziadkach. W artykule omówimy, kiedy dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów oraz czy mają możliwość uchylenia się od tego obowiązku.


W jakich sytuacjach obowiązek alimentacyjny spada na dziadków?


Według polskiego prawa obowiązek alimentacyjny względem dzieci spoczywa głównie na rodzicach. Jeżeli jednak nie są oni w stanie zapewnić dziecku utrzymania, zadanie to może przejąć najbliższa rodzina. Dziadkowie zostają zobligowani do płacenia alimentów na wnuki, jeśli:

  • rodzic nie ma środków finansowych lub ma ograniczone możliwości zarobkowe i nie może zapewnić dobrobytu swojemu dziecku,

  • rodzic nie żyje,

  • nie istnieje możliwość egzekucji alimentów od rodzica.

Jeżeli chcesz skorzystać z usług adwokata od alimentów w Żyrardowie, serdecznie zapraszamy do kontaktu.


Czy dziadkowie mogą uchylić się od płacenia alimentów?


W praktyce odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dziadkowie mają możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego tylko wtedy, gdy będą w stanie udowodnić, że ze względu na trudną sytuację finansową nie są w stanie utrzymać wnuka. Podczas ustalania wysokości alimentów sąd bierze jednak pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i realne możliwości finansowe osoby zobowiązanej do ich płacenia. Oznacza to, że nawet jeśli dziadkowie przyjmą obowiązek alimentacyjny, nie muszą obawiać się o swoją egzystencję.


Ponadto obowiązek alimentacyjny dziadków może ustać w przypadku, gdy rodzice, którzy wcześniej nie byli w stanie płacić alimentów na dziecko, poprawią swoją sytuację finansową i będą mogli ponownie wziąć na siebie ten obowiązek.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page