top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarcin Bulik

Co zrobić kiedy kontakt z dzieckiem jest utrudniany przez drugiego rodzica?

Zaktualizowano: 4 lip 2023


dziewczyna trzyma w rękach wycięte z papieru ludziki

Kontakty z dzieckiem, co do zasady, ustalane są przez sąd. Niestety niektórzy nie stosują się do treści orzeczenia i notorycznie utrudniają drugiemu rodzicowi spotkania z potomkiem. Dotyczy to zarówno matek, jak i ojców. To niewątpliwie trudna sytuacja, jednak istnieją pewne instrumenty prawne, które pozwolą Ci wyegzekwować kontakty.


Kontakty z dzieckiem – utrudnianie lub ograniczanie


Na samym wstępie warto przytoczyć treść art. 113 §1 Kodeksu rodzinnego opiekuńczego. Zgodnie z jego brzmieniem, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Uprawnienie to dotyczy tak samo matek, jak i ojców. Co istotne, jako kontakty z dzieckiem rozumie się interakcje:

  • bezpośrednie – np. spotkania osobiste, wspólne wakacje;

  • pośrednie – np. wymienianie wiadomości SMS czy mailowych, kontakt telefoniczny.

W związku z powyższym należy pamiętać, że utrudnianie i ograniczanie kontaktów może dotyczyć nie tylko spotkań. Zakres ten może być znacznie szerszy. Jako adwokat z Żyrardowa pragnę podkreślić, że, zawsze należy szybko reagować i dążyć do możliwości realizowania swojego prawa do kontaktu z dzieckiem.


Ojciec lub matka utrudnia kontakt z dzieckiem – co zrobić?


Podstawowym środkiem jest złożenie do sądu wniosku o ustalenie kontaktów. Sąd wskaże, kto, kiedy i w jaki sposób ma realizować swoje uprawnienie. Może jednak zdarzyć się tak, że strona, mimo orzeczenia, nie będzie stosować się do ustaleń. Wówczas nie pozostaje nic innego jak ponowne skierowanie sprawy na drogę sądową.


W każdym przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który ma doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. To trudne postępowania, w których liczą się jednak nie emocje, a merytoryczność.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page